
Since moving back to the Czech Republic I’ve picked up a few new hobbies. Some are rather Bohemian (I can now cook chicken liver multiple ways) and some are more or less universal for wherever you might be from. Amongst the more traditional interests of mine you can find collecting (and reading!) vintage books. There is something absolutely magical about written words that have lasted centuries with just a very little damage (sometimes a little more, but nothing that a bit of glue or tape can’t fix).
Whilst browsing the good old Instagram I’ve come across SO. MANY. book bloggers. They buy (and get sent – yes, I am ever so slightly bitter about this) an incredulous amount of books every week (or day?) to take gorgeous photos for their ‘gram. And they are bloody gorgeous, don’t get me wrong, but one thing really irks me about them. They are always brand new editions. They are the most plush leather bound Barnes & Noble editions of Pride & Prejudice and Jane Eyre (has anyone actually read them? asking for a friend). And then you find old Penguin editions of the very same books in a charity shop for 50p looking all sad and abandoned and no one ever takes that sad Penguin home to take 389402932 pictures of it for the ‘gram. Isn’t it just a little sad that those books that used to get so much love (with tears smudges across their pages and all) don’t get as much attention as they surely deserve? Call me an old soul but I do believe that buying vintage books is terribly underrated. Why?
WHY YOU NEED TO BUY A VINTAGE BOOK TODAY
VINTAGE BOOKS HAVE THE MOST GORGEOUS COVER ART
Just look at the little red pile in the photo above. The covers vary from one country another, from one century to another and even from one edition to another. My favourite books to admire are the ones printed before 1900’s because they tend to have engraved, etched or pressed cover art which is just so terribly fancy! I also love that some 1800’s book editions had golden edging on the pages. That’s just a whole new level of beautiful isn’t it!
VINTAGE BOOKS ARE ALMOST FOR FREE
Because just about no one gives a toss about smelly books someone’s dead great great grandmother owned, you can buy them for mere pennies. In the UK you can find beautiful old editions for anything between 5op-£5 in charity shops or second hand book stores. In Prague you can find them for as little as 5p! Of course you can find vintage books for thousands and thousands of pounds if you’re looking at the edition that Charles Darwin wrote on his lap with a bloody quill. That’s not the kind of vintage we’re talking about here though, is it. You can get a preloved classic for such a bargain, why would you ever want to pay £12 again for a brand new edition?
VINTAGE BOOKS BROADEN YOUR VOCABULARY
If you ever dare read a vintage book from the 1850’s then you will find that the language is a little different. It doesn’t necessarily need to be Old English but the structure of sentences and even the vocabulary might be a little different than what you’re used to today. The language in vintage books tends to be more formal with more flare and a broader vocabulary range in general – this means you’ll definitely improve your language skills when reading even just one old book.
VINTAGE BOOKS ARE FUN TO LOOK FOR
If you’re anything like me then looking for vintage books will be half of the fun for you. Obviously I do love reading them and admiring them on a shelf, but hunting down an edition you’ve wanted for weeks now to complete your little series from 1899 is just as entertaining. I love browsing charity shops and all the beautiful second hand book shops that you can find in Prague – there are SO MANY! Perhaps you would be interested in a post on which ones are my favourite? Vintage books can also make for a great souvenir if you ask me!
VINTAGE BOOKS LOOK FANCY AF ON INSTAGRAM (AND EVEN ON YOUR SHELF)
I’ve already mentioned in my antique home styling post that vintage books are such an easy element to add to your home when you’re looking for a cheap styling trick to make it look more old-school and bohemian. You can create little piles of them (even make a vintage rainbow!) and set them around your your home – you can create a centre piece with them on your dining table with a huge vase of roses on top, or you can even make a huge stack next to your bed instead of a night stand!
By no means am I saying that you should stop buying new books – you can’t get Into the Water in a 1901 reprint, but you can get some vintage Poe or perhaps a little book of 1900’s poems every now and then, to show some respect to the people who once wrote them, printed them, bought them and loved these editions so much and to save the Amazonian rainforest because buying second hand books is essentially a very efficient recycling (why are they still printing new editions of Jane Eyre, please do tell me).
Do you buy vintage books? Or are they too smelly and boring for you?
Od té doby, co jsem se přestěhovala zpátky do České Republiky, jsem si osvojila několik nových koníčků. Některé z nich vyloženě čiší češtsvím (už vím, jak připravit kuřecí játra na 2 milióny způsbů), kdežto některé jsou víceméně univerzální a sdílím je s ne jedním z vás. Jeden z takových koníčků je sbírání (a také samozřejmě čtení!) starých knížek. Na starých knižních vydáních je něco naprosto kouzelného – jsou v nich slova napsaná před stovkami let a v této podobě se dokázala dochovad až do dneška. Možná s pár ohlými rohy, pokecaná od bramborové kaše, ale pořád čitelná, pořád ještě vyprávějící ony příběhy, které autor zamýšlel. Když jsem se nedávno tak brouzdala Instagramem narazila jsem na stovky, ne-li tisíce, knižních influencerů. Je jich jako máku! Týdně (nebo možná denně?) si kupují hromady knížek (nebo je dostávají jako barter – ano, správně v mých slovech cítíte závist, je to tak), jen aby si je vyfotili na Instáč. Ty fotky jsou nádherné, o tom žádná, ale jedna věc mě na nich štve. Vždycky to jsou ty nejnovější edice. A to JENOM A POUZE ty nejnovější edice. Především to jsou nejnovější edice Pýchy a Předsudku a Jany Eyrové vázané v kůži od nakladatelství Barnes & Noble (a čte je vůbec někdo, nebo si je jenom vystavujeme na poličku?!). A pak člověk v antikvariátu najde krásné vydaní té samé knížky za dvacku – sedí tam nešťastné a nikdo si pro něj nepřijde (ani za tu dvacku, ani když je ve slevové krabici za 10,-) a nikdo ho nevyfotí na Instáč. Nepřijde vám to tak trochu k pláči, že knížka, která byla jednou bezmezně milována (a byla třeba i zalitá mořem slz) nedostává lásku ani respekt, který si dozajista zaslouží? Říkejte mi staromódní babka, ale já vám povídám – staré knížky jsou nehorázně nedoceněné. A proč?
PROČ SI MUSÍTE KOUPIT STAROU KNÍŽKU JEŠTĚ DNES?
STARÉ KNÍŽKY MAJÍ TY NEJKRÁSNĚJŠÍ PŘEBALY
Jen se podívejte na ten stůžek červených edicí nahoře na fotce. Přebaly se liší v každé zemi, liší se podle dekády, kdy byly vytištěné a také v jaké edici vyšly. Moje nejoblíbenější přebaly jsou ty vydané před rokem 1900, protože jsou většinou neskutečně detailně zdobené, vytlačené nebo vyryté a prostě strašně esteticky povedené. Také ráda obdivuji knihy, které mají stránky lemované zlatým roubením. To je pak teprve nádhera!
STARÉ KNÍŽKY JSOU SKORO ZADARMO
Protože nikdo nemá zájem o zatuchlou knížku něčí zesnulé pra pra prababičky, staré knížky jsou k dostání doslova za pár korun. Ve Velké Británii je seženete v charitách za 15-150 korun, v Praze se dají sehnat i za korunu! Samozřejmě se dají sehnat staré edice za tisíce, desetitisíce i statisíce korun, nicméně to je třeba edice napsaná Charlesem Darwin husím brkem někde na koleni. A to není zrovna ten typ staré knížky, kterou mám na mysli. Starou edici klasických i méně klasických autorů seženete za pár korun, proč utrácet 300 a více korun za zbrusu novou knihu s totožým obsahem?
STARÉ KNÍŽKY VÁM ROZŠÍŘÍ SLOVNÍ ZÁSOBU
Pokud se někdy odvážíte pustit do čtení knížky z roku 1850, tak zjistíte, že čeština (nebo angličtina, nebo jakýkoliv jiný jazyk) v ní se liší od toho, který znáte. Neznamená to, že se musíte nevyhnutelně setkat se staročeštinou a nosočistoplenou, nicméně větná stavba a slovní zásoba se může trochu odlišovat. Kniha bude napsána rozhodně velmi spisovně, spisovněji, než na co jsme zvyklí. Po přečtění i jedné staré knížky si zaručeně obohatíte slovní zásobu a rozšíříte znalost jazyka.
STARÉ KNÍŽKY LZE NAJÍT KDEKOLIV
Pokud jste jako já, tak vás bude bavit nejen staré knížky číst a vystavovat, ale i je kupovat. Je to docela fajn volnočasová zábava na sobotní dopoledne, když se vydáte na lov edice Svatopluka Čecha, která vám už pár měsíců uniká. A je to ta jediná, který vám chybí do kompletu! A v Praze máte tu výhodu, že tu najdete nepřeberné množství antikvariátů (můj nejoblíbenější je tenhle). To si ani neumíte představit, kolik jich tu je! Mám o nich udělat článek – o mých nejoblíbenějších s popisem toho, co v nich najdete a kde je najdete? Zajímalo by vás to?
STARÉ KNÍŽKY VYPADAJÍ VYMAZLENĚ NA INSTAGRAMU I NA POLIČCE
Již jsem zmínila v jednom starším článku o stylingu domova v antikovém duchu, že staré knížky jsou perfektní dekorací domova. Jsou levné a přesto velmi efektivní. Můžete z nich postavit komínky a třeba je sladit i barevně do duhy! Můžete z takového komínku pak udělat ozdobný střed jídleního stolu, na vrch takového stůžku knih můžete dát třeba velkou vázu s růžemi. Nebo dokonce můžete zkusit udělat obří komínek vedle postele a používat ho místo nočního stolku!
Rozhodně se nesnažím říct, že si nemáte kupovat nové knížky. Těžko asi najdete Do Vody v edici z roku 1901, že jo. Ale rozhodně najdete takové vydání Poa nebo sborníku básní. Koupí staré knihy nejen vyjádříte svou úctu pro ty, kteří knihu napsali, vydali, koupili si ji a milovali ji, ale také tím pomůžete zachránit trochu toho Amazonu – no řekněte mi proč se plýtvá papír na tolik re-edic Jany Eyrové?! Kupování knih je v podstatě pěkně efektivní recyklace!
Kupujete si rádi staré knížky? Nebo jsou pro vás starou nudnou zatuchlinou?
